hiperaktivite-bilgisayar-tv

Hiperaktivite TV ve Bilgisayar İlişkisi

Hiperaktivite TV ve Bilgisayar İlişkisi

Her çocuk saatlerce dikkatini toplayamaz. Çocuklar ilgilerini çeken şeylere dikkatlerini daha fazla verebilirler. Özellikle renkli, hareketli ve eğlenceli aktiviteler daha çok hoşlarına gider. Hiperaktif çocuklar da benzer özellikler gösterir. Unutmamalıyız ki hiperaktivite bir hastalık değildir bu nedenle normal bir çocuktan farklı tepkiler vermedikleri konularda olacaktır.

Hiperaktif çocuklarda ki temel farklılık monoton aktivitelerden uzak durmaları ve normal bir çocuğa göre çok daha kısa dikkatini toplaya bilmesidir. Bir ailenin çocuğunu gözlemlediğinde uzun süre tv izlediğini yada saatlerce bilgisayar başında oyun oynaması çocuğunun hiperaktif olmadığı anlamına gelmez.

TV ve Bilgisayar oyunları zaten fazlaca hareketli renkli aktiviteler içerir. Hiperaktivite TV ve Bilgisayar İlişkisinde hiperaktif çocuklar bu hareketlilikden gayet memnun olurlar ve ilgisini çeken programlar ve bilgisayar oyunları ile saatlerini harcayabilirler. Bu dikkatle yapılması gereken bir iş gibi görünse de aslında gerçek çok farklıdır.

TV ve Bilgisayar dikkatin pasif olduğu aktiviteler içerir. Bu oyun ve programlar üst üste bindirilmiş görüntüler, renkler, hareketler içerir ve dikkatin sürekliliği yerine oyunun yada programın devamlılığını içermektedir. Bu büyük bir yanılgıdır. İzliyormuş gibi yapmak yada sadece bakıyormuş gibi yaptığımız çok fazla zaman olduğunu düşününce anlayabiliriz.

Anne babaların en büyük yanılgısı çocuklarının bir oyun başında yada TV izlerken bir programı saatlerce izleyen çocuklarının dikkatlerini toplaya bildiklerini düşünmeleridir. Hiperaktif çocuklar çok ilgilerini çeken aktivitelere karşı dikkatlerini fazlası ile toplarlar.

Kitap okumak, test çözmek, ders çalışmak aktif olarak dikkat gerektiren aktivitelerdir. Hiperaktif çocuklar bu tür aktiviler de ya çok başarısız, kısa süreli dikkat toparlaya bilirler yada bu tür aktivitelerden kaçarlar. Test edilmesi gereken, aktif olarak dikkatini toparlaması gereken aktivitelerdir.

Özellikle sanal ortamlarda hiperaktif çocukları bekleyen tehlikeler fazladır. Hiperaktif çocuklar sonunu düşünmeden hareket ederler. Bu durum sanal ortamda başlarına sorun açma riskini arttırmaktadır.