• 19

    Hiperaktivite

  • 18

    Hiperaktivite

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Nedenleri
Uzmanlar hiperaktivite sebebinin tek bir rahatsızlık yada hastalık olmadığı konusunda ortak düşüncededir. Günümüzde Bir çok nedenin olduğu ve nedenlerin bir çoğunun netlik kazandığı bilinmektedir. Hiperaktivite Nedenleri şu şekildedir.

Hiperaktivite genetik midir?

Hiperaktivitenin bir çocukda oluşma sebebi çoğunlukla genetiktir. Anne ve baba dan birinde hiperaktivite öyküsünün olması çocuğunda görülme riskini arttırır. Tek yumurta ikizlerinde de yüksek oranda görülebilir.
Hiperaktivitenin nöroloji etkisi

Hiperaktivite görülen çocuklarda nöronal gelişimin farklı olduğu beyinde sinir hücrelerinde iletimin yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Beyinde dopamin taşınması, salgılardan dopaminin geri emiliminde sorun olduğu görülmüştür.

Doğum ve hamilelik Hiperaktivite ilişkisi

Annenin hamilelikte kullandığı zararlı maddeler sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı bebekde beyin hasarlarına neden olabilir. Doğum sırasında oluşan komplikasyonlar, hipoksi gibi sebepler ile bebeklikte yaşanabilecek hastalıklar yine beyin hasarlarına neden olmaktadır. Bu tür beyin hasarları hiperaktivite sebep olabilir, bu nedenle hiperaktivite ilk olarak minimal beyin hasarı olarak adlandırılmıştır.
Günümüzde yapılan araştırmalar her hiperaktif çocuğun beyin hasarı olmadığını göstermektedir. Bu tarz problem ve hastalıklar tek başına bir sebep değildir.

Yiyecek ve içeceklerde katkı maddeleri ve hiperaktivite

Koruyucu, katkı maddesi, renklendirici, tatlandırıcı gibi paketli ürünlerin hiperaktivite sebebi olarak görülmsi tartışmalara sebebiyet vermiş fakat yapılan araştırmalar bunun tek başına bir neden olmadığını açıkça ortaya koymuştur. Yurt dışında bazı kliniklerde halen hiperaktif çocuklara diyet uygulanmakda fakat diyet Hiperaktivitenin gerilemesine, ortadan kalkmasına neden olmamıştır.

GDO lu besinler hiperaktivite ilişkisi

GDO genetiği değiştirilmiş ürünlerdir. Genetiği değiştirilen ürünler merkezi sinir sistemine etki etmektedir. Çocukların gelişim döneminde bu ürünleri tüketmesi beyin gelişimlerini olumsuz etkileybilir, dikkat eksikliği ve hiperaktivite beyin fonksiyonları ile doğrudan ilişkilidir.

Günlük yaşantıda kullanılan ürünlerin hiperaktivite etkisi

Gündelik hayatta kullanılan ürünlürin yapıldığı maddeler, boya gibi kimyasalların hiperaktivite üzerine etkileri araştırılmaktadır. Nörotoksit etkiye sebep olan maddeler beyin rahatsızlıklarının sebebi olabileceği ön görülmüş olsada hiperaktiviteye doğrudan etkisi kanıtlanamamıştır.

Hiperaktivite bir eğitim problemi değildir. Aileler çocuklarının hiperaktivite ve dikkat eksikliği probleminin doğrudan sebebi değildir. Ailelerin çocuklarına yapacakları en önemli katkı kendilerini suçlamadan bu problemin ne olduğunu öğrenmeleri çocuklarına destek olmalarıdır.