hiperaktif-çocuk

Hiperaktivite ile Karıştırılan Rahatsızlıklar

Hiperaktivite ile Karıştırılan Rahatsızlıklar

Aşırı hareketlilik çocuğun ruh hali ile ilişkilidir. Aşırı gergin kaygı düzeyi artan çocuklar bu sıkıntılarını aşırı hareketlilik ile gösterebilirler. Dikkat eksikliği yaşayan çocukların öğrenme bozukluğu veya kaygı bozukluğu ile karıştırılması da mümkündür. Doğru eğitim alamamış davranış bozukluğu olan çocuklar aşırı hareketli olmaları hiperaktivite ile karıştırılabilir.
Hiperaktivite bozukluğuna eşlik eden rahatsızlıklar arasında kaygı bozukluğu çok sık rastlanır. Kaygı bozukluğu olan çocuklarda da aşırı hareketlilik görülmektedir. Kaygı düzeyi yükseldikçe çocuk doğru tepkiler veremez, odaklanamaz, hareketlerinde bariz artış görülür. Bu problemlerin çözümü için mutlaka uzman tarafından gözlemlenmeli muayene edilmelidir.
Eğer dikkat problemi olan bir çocuk sürekli hata yapıyor ise bu durum çocuk da kaygıyı artıracaktır. Zor durumda kalan çocuk çok kaygılanacak daha fazla hataya yönelecekler.
Sosyal yaşantı süresince yaşanabilecek travma bozukluğu çocuk da hiperaktivite ve aşırı hareketlilik bozukluğuna benzer bir durum oluşturabilir. Yaşanılan travmayı düşünürken dikkati dağılabilir. Depresyon ve kaygı problemi oluşabilir.
Özel öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite

Özel öğrenme güçlüğü, çocuğun bir konu üzerinde dikkatini toparlayamama, konsantre olamama, okumada gecikme, yazım kurallarına uymama gibi problemler ile kendini gösterir. Bu semptomlar  hiperaktivite ile karıştırılabilir.
Karşı gelme bozukluğu ve hiperaktivite

Karşı gelme bozukluğu çocuğun otoriteye yani anne babaya, okulunda öğretmenine karşı gelmesi, sürekli olumsuz olması ile açıklanır. Bu bozukluk hiperaktivite ile birlikte görüldüğünde çocuğun hem sosyal hem eğitim hayatı çıkmaza girecektir.

Davranım bozukluğu ve hiperaktivite
Kurallara ve insani duygulara karşı duyarsız çocuklarda ortak problemdir. Örnek vermek gerekirse evcil hayvanlara eziyet etme, yangın çıkarma, hırsızlık yapma, tehdit etme, evden kaçma, hukuksal kuralları tanımama gibi sosyal olmayan davranışları içerir. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin getirdiği dürtüsellik çocuğa hiç istenmeyen bu davranışları yaptırabilir.